Napisz do nas   APRILE
   

Aprile

Reżyseria Nanni Moretti
Scenariusz Nanni Moretti

Występują Nanni Moretti, Silvio Orlando, Silvia Nono, Pietro Moretti, Agata Apicella Moretti, Nuria Schoenber, Angello Barbagallo, Silvia Bonucci.

Festiwale/Nagrody:
Cannes'98
Toronto'98
David di Donatello Awards'98 - najlepszy aktor drugoplanowy - Silvio Orlando
Rotterdam'99
Wlochy 1998
kolor
78 min

 

Istnieje dwóch reżyserów filmów komercyjnych, którzy od lat umieszczają siebie jako podmiot swoich filmów. Jednym z nich jest Woody Allen, drugim - Nanni Moretti. Morze parasoli maszerujących w demonstracji w czasie ulewy, reżyser podróżujący skuterem po Rzymie, statek pełen Albańczyków zawijający do portu w Brindisi, zdjęcia Giuseppe Lanci'ego, a do tego wspaniała muzyka tworzą razem wyborne danie. Akcji w filmie nie ma zbyt wiele. "Aprile" opowiada o trzech latach z życia reżysera i trzech latach z życia Włoch, od wyboru Silvio Berlusconiego w marcu 1994 roku, do narodzin syna reżysera, Pietro, i zwycięstwa partii lewicowej wiosną 1996 roku oraz czterdziestych trzecich urodzin Morettiego w sierpniu 1997 roku. To wszystko. To wszystko. Moretti w swoich filmach zawsze łączy problemy osobiste z polityka. I kiedy "Caro Diario" ukazywał jego zmagania z chemioterapią z powodu tajemniczego guza, w "Aprile" Moretti poddany jest zupełnie innemu szokowi, całkowicie odmieniającego jego życie - reżyser zostaje ojcem. Chce zachować się jako odpowiedzialny i dorosły człowiek. Przyjaciele mówią mu, że to on powinien nauczyć syna najważniejszych rzeczy. Robi wiele zamieszania starając się na coś przydać. Jednocześnie próbuje też zrobić film.

Moretti jest narratorem calej opowiesci, kimś kto potrafi wpleść humor i egzotykę w idealnie wybranym miejscu. Reżyser opowiada o swoich neurozach i obsesjach. Jego lekko drwiący humor i gorzkie obserwacje powodują, ze jest to bardzo osobiste i introspekcyjne spojrzenie na świat.