Napisz do nas   CUDOWNE MIEJSCE
   (1995)

Reżyseria: Jan Jakub Kolski
Scenariusz: Jan Jakub Kolski
Zdjęcia: Piotr Lenar
Muzyka: Marcin Krzyżanowski
Występują: Grażyna Błęcka-Kolska, Adam Kamień, Krzysztof Majchrzak
Czas: 90 min.
Polska 1995

 

"Cudowne miejsce" jest filmem oswajającym mityczną przestrzeń budowaną przez Kolskiego. Mieszanina wspomnień z dzieciństwa, zasłyszanych opowieści i własnej fantazji połączona z rzetelnością w psychologicznej budowie postaci i ich dramatów tworzy krainę, której istnienia niepodobna kwestionować. Świat pogaństwa współistnieje ze światem chrześcijaństwa; próba uporządkowania tego świata, oczyszczenia go z przesądów, wymierzenia sprawiedliwości, prowadzi do nieszczęścia.

Dramat księdza, który nie potrafi udźwignąć swego powołania ma w tym filmie wagę. Nie jest to anegdota ani stylistyczna figura. To żywy, przeklęty problem.

JAN JAKUB KOLSKI

Urodził się w roku 1956 we Wrocławiu. Pochodzi z filmowej rodziny - jego prababka była właścicielką kina przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, dziadek producentem i dystrybutorem filmowym, przedstawicielem firm Metro Goldwyn Meyer i Fox na Polskę. Jako montażyści pracowali ojciec i siostra. Kolski pracuje jako reżyser, scenarzysta i operator obrazu. Jest jednym z najoryginalniejszych polskich filmowców. W latach 1981-1985 studiował na wydziale operatorskim łódzkiej PWSFTviT. W okresie od 1982 od 1990 nakręcił ponad dwadzieścia filmów dokumentalnych i krótkometrażowych dla wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. W roku 1994 opublikował zbiór opowiadań Jańcio Wodnik i inne opowiadania. Cztery lata później ukazała się jego debiutancka powieść Kulka z chleba.

Filmografia (Filmy fabularne):

Pogrzeb kartofla 1990; Pograbek 1992;
Magneto 1993; Jańcio Wodnik 1993; Cudowne miejsce 1994; Grający z talerza 1995; Szabla od Komendanta 1995;
Historia kina w Popielawach 1998