Napisz do nas   HAPPINESS
   

Happiness

Reżyseria: Todd Solondz
Scenariusz: Todd Solondz
Zdjęcia: Maryse Alberti
Muzyka: Robbie Kondor

Występują: Elisabeth Ashley, Lara Flynn Boyle, Jane Adams, Dylan Baker

Czas: 135 min.
USA 1998

 

"Bądź szczęśliwy" ,a jeśli ci to nie wychodzi... udawaj, że wychodzi. Dla bohaterów filmu Todda Solondza, walka o osiągnięcie takiego stanu pełna jest niebezpieczeństw - śmiesznych i niepokojących zarazem. Skupiając się na osobistych nieszczęściach trzech sióstr, reżyser rozwija opowieść włączając w nią ich przyjaciół, sąsiadów i sąsiadów ich sąsiadów. Choć zbiorowość ta łączy morderców, wielbicieli porno i gwałcicieli, z pozoru są to zwyczajni ludzie.

Todd Solondz:
"Happiness powstał z głębokiej potrzeby opowiedzenia o ludziach, którzy rzadko pojawiają się na ekranach, bo są zaprzeczeniem tzw. interesujących postaci filmowych. Zależało mi na pokazaniu tych, którzy mają mniej szans w walce o życiowy sukces, są zbyt słabi, by pokonać frustracje, kompleksy czy też chorobliwe obsesje prowadzące do klęski.

Malując obraz współczesnego amerykańskiego przedmieścia i dręczących go problemów film przedstawia prowokacyjną interpretację znaczenia i wartości szczęścia.

Biorąc pod uwagę, że główne problemy rozważane w "Happiness" to masturbacja, pedofilia i morderstwo, trzeba znacznie więcej niż uznanie krytyków i nagroda w Cannes, by przyciągnąć nań widzów.