Napisz do nas   JAŃCIO WODNIK
   (1993)

Jańcio wodnik

Reżyseria: Jan Jakub Kolski
Scenariusz: Jan Jakub Kolski
Zdjęcia: Piotr Lenar
Muzyka: Zygmunt Konieczny

Występują: Franciszek Pieczka, Grażyna Błęcka-Kolska, Bogusław Linda

Czas: 100 min.
Polska 1993

 

Jańcio z Brzostowa odkrywa w sobie niezwykłą zdolność: panuje nad wodą, która pod jego władzą wymyka się prawu ciążenia. Jak każdego mężczyznę, kusi go, by podjąć wyzwanie losu, zmierzyć się z własnym przeznaczeniem. Żeby spełnić swoją misję uzdrawiania ludzi za pomocą owej posłusznej wody, opuszcza dom; pozostawia w nim młodą żonę, Weronkę, oczekującą jego dziecka. Jańcio nie zdaje sobie sprawy z ryzyka, wierzy bowiem, że sprosta całemu swemu powołaniu. Traktuje je z naiwną powagą i czystością; jedynie napotkany w drodze kuglarz, Stygma - jego gorsza błazeńska strona - zapowiada sprzeniewierzenie się przeznaczeniu.

Twórca tego filmu - własnym głosem - opowiada nam o losie. O tym, jak każdy z nas mocuje się ze swoim życiem, o nieuchronnej winie, jaka z tego mocowania wynika, i o tym wreszcie, jak sobie potem radzimy z tym poczuciem winy.

JAN JAKUB KOLSKI

Urodził się w roku 1956 we Wrocławiu. Pochodzi z filmowej rodziny - jego prababka była właścicielką kina przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, dziadek producentem i dystrybutorem filmowym, przedstawicielem firm Metro Goldwyn Meyer i Fox na Polskę. Jako montażyści pracowali ojciec i siostra. Kolski pracuje jako reżyser, scenarzysta i operator obrazu. Jest jednym z najoryginalniejszych polskich filmowców. W latach 1981-1985 studiował na wydziale operatorskim łódzkiej PWSFTviT. W okresie od 1982 od 1990 nakręcił ponad dwadzieścia filmów dokumentalnych i krótkometrażowych dla wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. W roku 1994 opublikował zbiór opowiadań Jańcio Wodnik i inne opowiadania. Cztery lata później ukazała się jego debiutancka powieść Kulka z chleba.

Filmografia (Filmy fabularne):

Pogrzeb kartofla 1990; Pograbek 1992;
Magneto 1993; Jańcio Wodnik 1993; Cudowne miejsce 1994; Grający z talerza 1995; Szabla od Komendanta 1995;
Historia kina w Popielawach 1998