Napisz do nas   SZABLA OD KOMENDANTA
   (1993)

Reżyseria: Jan Jakub Kolski
Scenariusz: Jan Jakub Kolski
Zdjęcia: Piotr Lenar
Muzyka: Waldemar Wróblewski

Występują: Franciszek Pieczka, Wiesław Gołas, Witold Pyrkosz, Bronisław Pawlik

Czas: 95 min.
Polska 1996

 

"Szabla od Komendanta" to filmowe epitafium ubrane w kształt ludowej ballady. Jakubek, kombatant bolszewickiej wojny, tęskni do spotkania z dawną ukochaną, która wraz z Komendantem czeka na niego w zaświatach. Ale nie wypada przecież wchodzić do nieba z szablą. W zgodzie z obietnicą daną Marszałkowi trzeba szablę przekazać wnukowi. Cóż, kiedy syn Jakubka, pochłonięty swymi wynalazkami, ani myśl się żenić. Trzeba nie lada podstępu, aby swaty się udały, a Jakubek mógł wreszcie umrzeć w spokoju. Świat Kolskiego sąsiaduje z zaświatem. Do nieba jest blisko - wchodzi się do niego przez podwórze pełne gnoju. Anioły siedzą na grzędzie, jak kury. Diabeł kręci się po obejściu.

Hołd dla Marszałka, czekającego na Jakubka w bramie raju, zamienia się tu w hołd dla całej przeszłości, w której słuchało się Wolnej Europy z bakelitowego radia z podświetlaną skalą.

JAN JAKUB KOLSKI

Urodził się w roku 1956 we Wrocławiu. Pochodzi z filmowej rodziny - jego prababka była właścicielką kina przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, dziadek producentem i dystrybutorem filmowym, przedstawicielem firm Metro Goldwyn Meyer i Fox na Polskę. Jako montażyści pracowali ojciec i siostra. Kolski pracuje jako reżyser, scenarzysta i operator obrazu. Jest jednym z najoryginalniejszych polskich filmowców. W latach 1981-1985 studiował na wydziale operatorskim łódzkiej PWSFTviT. W okresie od 1982 od 1990 nakręcił ponad dwadzieścia filmów dokumentalnych i krótkometrażowych dla wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. W roku 1994 opublikował zbiór opowiadań Jańcio Wodnik i inne opowiadania. Cztery lata później ukazała się jego debiutancka powieść Kulka z chleba.

Filmografia (Filmy fabularne):

Pogrzeb kartofla 1990; Pograbek 1992;
Magneto 1993; Jańcio Wodnik 1993; Cudowne miejsce 1994; Grający z talerza 1995; Szabla od Komendanta 1995;
Historia kina w Popielawach 1998