Napisz do nas   ZAKOCHANI
   

Zakochani

Reżyseria: Piotr Wereśniak
Scenariusz: Piotr Wereśniak
Zdjęcia: Andrzej Ramlau

Występują: Magdalena Cielecka, Bartosz Opania, Katarzyna Figura, Cezary Pazura

Polska 1999

 

Raz na wiele, wiele lat rodzi się dziewczyna obdarzona niezwykłym talentem. Tak jak niektórzy rodzą się ze słuchem absolutnym, a inni z wybitnymi zdolnościami malarskimi, tak ona jest obdarzona niezwykłym darem, który pozwala jej oczarować każdego mężczyznę. Ów dar posiada Zosia, która ma w sobie to "coś", co powoduje, że wszyscy mężczyźni zakochują się w nie wielką, czystą miłością. Żaden z nich nie traktuje jej jak przygodę, przelotny romans czy chwilową wakacyjną zdobycz. To dla niej składają pozwy rozwodowe i zapominają o całym świecie. Przeżywają z nią burzliwy romans i cierpią jak potępieńcy po rozstaniu. A Zosia? Zosia doskonale zdaje sobie sprawę ze swojego wrodzonego talentu i potrafi go dobrze wykorzystać. Pozwala przeżyć ze sobą ów wielki romans i doskonale wie, kiedy odejść. Aż któregoś dnia sama się zakochuje...

"Zakochani" to uniwersalna historia o miłości, rozgrywająca się we współczesnych polskich realiach. To jednocześnie klasyczna komedia utrzymana w hollywoodzkim stylu - ludzie są tu piękni, a samochody luksusowe. Piotr Wereśniak: W tym filmie dwoje ludzi podejmuje ryzykowne przedsięwzięcie - igrają z miłością. Wiele już było takich filmów. Niemal wszystkie mówiły: nie igraj z miłością, bo będzie źle. Ten będzie trochę inny. Będzie mówił: igranie z miłością może być czasem śmieszne.

Jest absolwentem Wydziału Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Studiował też na wydziale reżyserii filmowo-telewizyjnej Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Współpracował z agencją reklamową AIDA - napisał dla niej około 300 scenariuszy do filmów reklamowych, reklam radiowych i prasowych. "Zakochani" są jego debiutem reżyserskim. Największy rozgłos przyniósł mu scenariusz do kinowego hitu ostatnich lat - "Kilera" Juliusza Machulskiego. Pracował też nad adaptacją filmową dialogów do "Pana Tadeusza" Andrzeja Wajdy. W 1999 roku jego scenariusz pt. "Stacja" otrzymał główną nagrodę Konkursie Hartley-Merill.